A Junior Business Club 2017-es évzáró üzleti kávéháza 90 résztvevő társaságában zajlott le a Central Vendéglőben. Első részben a szakmai meghívottak “Vezetés és szervezés, attitűd, karizma esetleg szakma?” kérdéskört feszegették. A Bertis cégcsoport részéről Berszány Tibor, a vállalat tulajdonosa és Klózer Ferenc, eladási igazgató meséltek üzleti tapasztalataikról. A Bertis cégcsoport élelmiszeripari termékek forgalmazásával foglalkozik, illetve 5 vendéglőt működtet Sepsiszentgyörgyön. 2018-ban a cég kibővíti tevékenységét az új Panoráma Hotel megnyitásával, amely Kovászna megyében egyedülálló módon boutique típusú hotel lesz, mely magába foglal egy konferenciatermet, wellness részt, vendéglőt és egy rendezvénysátrat, mely 500 személy befogadására képes.
Fejlődés és munkaközösség
Klozer Ferenc 16 éve dolgozik a Bertisnél, ezalatt sok változáson ment keresztül a cég, hiszen a Bertisnél a vezetőelv a folyamatosan fejlődés. Fejlődés nélkül lehetetlen hosszú távon fennmaradni a piacon, és kielégíteni a fogyasztók igényét, mely az idő múlásával szintén folyamatos átalakuláson megy át. Fontos tanácsként kiemelődött, hogy minden fiatal vállalkozónak célként kell kitűznie a folyamatos fejlődést, amely csak úgy lehetséges, ha befektetünk a saját magunkba és munkatársainkba is. Egy jó vezető mindig “felfelé” kell húzza a munkatársait, motiválva őket, hogy időről időre lépjék át saját korlátaikat, és fejlődjenek. A Bertis esetében az új munkatársak kiválasztása mindig személyes interjú alapján történik, ahol a meglévő tudás mellett nagyon fontos a fejlődés iránti hajlandóság, illetve hogy a vezető és munkatárs között meg legyen az a bizonyos “közös hang”, ami garantálja a közös munka gördülékenységét és a lecsökkenti az esetleges félreértések számát. A legfontosabb érték a bizalom. Minden munkatárs a vezető megelőlegezett bizalmát élvezi, de a teljes bizalom idővel, az apróbb feladatok sikeres elvégzése során alakul ki. A felső vezetőkkel a jó viszony elengedhetetlen, de a tévhittel ellentétben nem jelent gondot üzleti szempontból, ha baráti kapcsolat alakul ki közöttük.
Üzletvezetés és stratégia
Berszány Tibor bepillantást engedett üzletvezetési és szervezési stratégiájába az üzleti kávéház keretén belül és megosztotta az érdeklődőkkel a legfontosabb elveit, melyeket mindig szem előtt tart. A humán erőforrás mindegyik cég alappillérét képezi. Az üzleti stratégia mellett, a munkatársak egyediséget jelentenek minden vállalat életébe. Akkor lehet egy vállalat a legeredményesebb, ha a megfelelő munkatársakkal együtt a feladatok megszervezetten kerülnek elvégzésre. Minden munkafolyamat előtt a szervezés egy fontos stratégia lépés, melyet a feladatok leosztása, pontos ismertetése követ. Amíg minden munkatárs nem tudja pontosan neki mi a szerepe egy munkafolyamatban, nincsen letisztult képe a megteendő lépésekről, addig egy új projekt se indul útnak. Fontos, hogy minden munkatárs érezze, hogy a kapott feladat a képességeihez megfelelő, ez által “magáénak” érzi, mint gyermekét, és megfelelő felelősségtudattal áll hozzá. A vezető úgy dolgozza ki az új projekt stratégiáját, hogy a fentebb felsorolt lépések után az adott egység az ő jelenléte nélkül is tudjon dolgozni, csak akkor legyen szükséges jelenléte, ha gond van. Ez teszi lehetővé a vezető számára, hogy ő a cég fejlesztésével, új lehetőségek felfedezésével tudjon foglalkozni.
Milyen egy jó vezető? Tanulható ez a készség?
Egy vezetőnek sok jó tulajdonsága kell legyen, magánemberként és szakemberként egyaránt. A munkatársak el kell fogadják, kell értékeljek és ami a legfontosabb, hogy kell kövessék – ezt mind megvalósítani, nem kis feladat és pontos recept sem létezik rá. Mindenképpen fontos, hogy becsületes, gerinces legyen a vezető, szava legyen megbízható, ehhez hozzátartozik, hogy magánemberként példamutató életet éljen.
Szó került a két vezetői típusról:
- Az autokratikus vezető, aki a munkatársakat szabályok közé kényszeríti – félelemben tartva őket, miközben dolgoznak, egyedül dönt mindenről és a dolgozok véleménye nem érdekli.
- Demokratikus vezető, amilyen maga Berszány Tibor is: szeretetből, tisztelettel mutat utat, elmagyarázva munkatársainak a feladataikat és a felelősséget, amellyel tartoznak a feladat iránt. Ő szerinte közös célokat kell kitűzni, melyek mindenki számára tiszták, mindenki tudja miért dolgoznak közösen – így lehetséges, hogy mindenki egy irányba “tolja a szekeret”, ezáltal megvalósul az elv, miszerint a közösség ereje erősebb, mint a tagok egyenkénti ereje összeadva. Egy jó vezető a hibákat is jól kezeli, illetve nem fordít hátat, ha valaki hibázik, hanem felhívja a figyelmet. Ha a vezető szemet huny egy hiba felett, a munkatárs úgy érezheti, hogy minden rendben van, és valójában nem is hibázott – ami természetesen további hibák sorozatát indítsa el. A Bertisnél alapelv, hogyha valaki hibát követ el, abból tanulni kell. Minden ilyen eset körültekintően elemezve van: felmerült probléma véletlen következmény, vagy mulasztásé, rosszindulaté? Ha nem utóbbi történt, akkor pontosan kivizsgálódik a hiba oka, mely ismertetve lesz mindenki által, hogy többet ne fordulhasson elő. Arra a kérdésre, hogy tanulhatók-e a vezetői, vállalkozói készségek, illetve hogy mit tanácsol a fiatal vállalkozóknak, Berszány Tibor így nyilatkozott:
“Nemcsak egy cégtulajdonosnak, hanem egy alkalmazottnak is fontos, hogy szeresse, amit csinál és munka közben jól érezze magát. Aki nem szereti, amivel foglalkozik, az sem jól, sem hatékonyan nem tudja csinálni. Én szeretem, amit csinálok, jól érzem magam abban, amit csinálok. A munkám a hobbim – nem horgászok, se nem focizok. Az a jó, ha mindenki azt csinálja, amihez ért. Nem baj az, ha valaki nem ért valamihez, csak ne fogjon neki. Fontos, hogy a megfelelő a posztra megfelelő embert kell megtalálni, és érezni azt, hogy az adott ember szereti a feladatkörét. Attól sikeres egy vállalkozó, ha szereti, amit csinál és hajlandó többet és még többet dolgozni, foglalkozni a cégével. A gondolatnak teremtő ereje van, ezt számításba kell venni. Azt tanácsolom a fiatal vállalkozóknak, hogy amit csinálnak, azt maximálisan csinálják.”
Hozzászólások
Az Ön hozzászólása